A A A

Kontakt

Kobylarnia 8
86-061 Brzoza 

tel./fax: +48 052 3810428
+48 052 3810488
+48 052 3810610

e-mail: pbdim@kobylarnia.pl

boks_graficzny

Nowe rondo, ulica i rowerowa droga w Osielsku

Kierowcy mogą korzystać z nowowybudowanej ul. Kąty oraz rozbudowanej ul. Słonecznej w gminie Osielsko. W ten sposób powstało nowe połączenie drogi krajowej nr 5 w Osielsku  z trasą wojewódzką nr 244 w Żołędowie. Częścią inwestycji była budowa ronda i ciągu pieszo-rowerowego.

Najważniejsza część zadania to budowa od podstaw nowej ulicy Kąty na odcinku od Jana Pawła II do Słonecznej. Wykonano tam nową konstrukcję drogi, na której ułożono nawierzchnię mineralno-asfaltową. Wzdłuż ulicy powstały chodniki, droga rowerowa i  zatoki autobusowe. Wykonano również zjazdy na posesje, odwodnienie i oświetlenie. Poza tym rozbudowano skrzyżowanie z ul. Jana Pawła II.

Na połączeniu ul. Kąty i Słonecznej wybudowane zostało trzywlotowe rondo o średnicy wyspy centralnej wynoszącej 14m. Poza tym powstały  4 zatoki autobusowe, azyle dla pieszych, zjazdy na posesje, oświetlenie oraz elementy odwodnienia. Przyległy teren zagospodarowano zielenią.

W ramach inwestycji zmodernizowano też północną część ulicy Słonecznej. Na odcinku od nowowybudowanego ronda do  ulicy Bydgoskiej po południowej stronie zbudowana została droga rowerowa. Dodatkowo powstały też wyspy dzielące pasy ruchu, przejścia dla pieszych, a na wybranych odcinkach jezdni  ułożono nową nawierzchnię.

- Coraz częściej na terenach podmiejskich realizujemy zadania, które zakładają jednoczesną budowę infrastruktury dla kierowców, rowerzystów, pieszych i pasażerów komunikacji publicznej – mówi prezes Kobylarnia S.A. Andrzej Ładyński. – Takie inwestycje zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa. Chociaż to zazwyczaj krótkie odcinki dróg, to ze względu na dużą gęstość uzbrojenia podziemnego oraz znaczne  zróżnicowanie wykonywanych nawierzchni wymagają od wykonawców dużego doświadczenia i dokładności. 

W tym roku inwestor - gmina Osielsko zamierza zlecić w przetargu kontynuację zadania. Zbudowany ma zostać odcinek ul. Kąty do drogi krajowej nr 5 i fragment ul. Długiej. Warto dodać, że w ubiegłym roku firma Kobylarnia S.A. w okolicach Bydgoszczy była odpowiedzialna za kilka podobnych inwestycji m.in. na drogach powiatowych w Cielu, Jarużynie oraz z Nekli do Kotomierza.

To warto wiedzieć:

  • 2,65 km to długość wybudowanych i zmodernizowanych ulic Kąty i Słonecznej
  • 5,08 mln zł to koszt netto prac  budowlanych realizowanych przez firmę  Kobylarnia S.A.
  • 6  – metrów szerokości mają nowe jezdnie