A A A

Kontakt

Kobylarnia 8
86-061 Brzoza 

tel./fax: +48 052 3810428
+48 052 3810488
+48 052 3810610

e-mail: pbdim@kobylarnia.pl

boks_graficzny

Obwodnica Bolkowa w budowie

Trwają zaawansowane prace przy budowie obwodnicy Bolkowa na Dolnym Śląsku. Powstają nowe estakady i wiadukty. Kierowcy podróżujący w kierunku  Jeleniej Góry oraz przejść granicznych w Lubawce i Jakuszycach ominą dzięki tej inwestycji centrum historycznego miasta.

Inwestycja jest jednym z ważniejszych zadań drogowych na Dolnym Śląsku. Nowa obwodnica stanie się wkrótce fragmentem drogi krajowej nr 5 łączących  m.in. Bydgoszcz, Poznań i Wrocław oraz drogi krajowej nr 3 komunikującej m.in Szczecin, Legnicę i Pragę. Obie drogi stanowią też międzynarodowe korytarze transportowe (TEN-T).

- Inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – wyjaśnia prezes zarządu  Kobylarnia S.A. Andrzej Ładyński. – Umowę z GDDKiA podpisaliśmy w grudniu 2016 roku. Z początkiem tego roku rozpoczęliśmy podstawowe prace budowlane. Obecnie kontynuujemy roboty ziemne, budujemy nasypy na nowym przebiegu drogi oraz wznosimy konstrukcję estakad, wiaduktów i murów oporowych. Inwestycja wiąże się również z przebudową sieci teletechnicznych, energetycznych i wodociągowych. Zaawansowanie prac przekracza już 40 procent.

W ramach umowy firma Kobylarnia S.A. buduje obwodnicę o długości około 7,8 km, w tym budowa trasy po nowym śladzie o długości ok. 5,7 km. Największym wyzwaniem jest wzniesienie trzech estakad w trudnym terenie. W zakres inwestycji wchodzi też budowa dwóch wiaduktów nad drogami lokalnymi oraz nowego odcinka drogi krajowej nr 5 w kierunku Kamiennej Góry wraz z rondem. Zadanie obejmuje poza tym budowę 1 węzła drogowego i trzech skrzyżowań jednopoziomowych skanalizowanych. By ograniczyć oddziaływanie inwestycji na środowisko stosowane będą m.in. ekrany akustyczne, przepusty dla zwierząt oraz szereg nasadzeń kompensacyjnych. Pierwsi kierowcy skorzystają z nowej trasy w połowie 2020 roku. W ramach przedsięwzięcia modernizowany jest też 2-kilometrowy odcinek drogi krajowej od Bolkowa do miejscowości Sady Dolne, gdzie powstał węzeł łączący drogę krajową z trasą ekspresową S3 (w kierunku Legnicy). Natężenia ruchu na trasie komunikującej Wrocław z Jelenią Górą przekraczają na najważniejszych  odcinkach 12 tysięcy pojazdów na dobę.

To warto wiedzieć:

  • 73,45 mln zł to wartość całego kontraktu realizowanego przez spółkę Kobylarnia S.A.
  • 530 m liczyć będzie estakada nad ul. Jeleniogórską i Nysą Szaloną
  • 1 węzeł drogowy zaplanowano w rejonie miejscowości Bolków-Zdrój