A A A

Kontakt

Kobylarnia 8
86-061 Brzoza 

tel./fax: +48 052 3810428
+48 052 3810488
+48 052 3810610

e-mail: pbdim@kobylarnia.pl

boks_graficzny

Rondo w Łubiance gotowe

Z końcem maja w województwie kujawsko-pomorskim Kobylarnia S.A. oddała do użytku nowe rondo na połączeniu dróg wojewódzkich nr 553 i 546 w Łubiance oraz przebudowany odcinek wojewódzkiej trasy w kierunku Bierzgłowa. Pomiędzy Łubianką i Bierzgłowem zbudowaliśmy też nowy ciąg pieszo-rowerowy.

W Łubiance łączą się droga wojewódzka nr 546 prowadząca w kierunku miejscowości Zławieś Wlk., droga wojewódzka nr 553 w kierunku Torunia i Unisławia oraz droga powiatowa biegnąca w kierunku Chełmży. Skrzyżowanie ze względu na duże natężenia ruchu było szczególnie niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów. Z tego powodu zarządca drogi zaplanował w tym miejscu ronda.

W ramach inwestycji jezdnia drogi wojewódzkiej nr 546  została poszerzona, a łuki dostosowano do obecnie obowiązujących standardów. Wzdłuż całego odcinka powstał oświetlony ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2-2,5 metra. Łączy się on z drogą rowerową Toruń-Unisław.  Na terenach zabudowanych i w rejonie przystanków autobusowych dobudowano chodniki. Zgodnie z projektem zbudowano 6 zatok autobusowych i zjazdy na posesje oraz drogi lokalne. Powstała również kanalizacja. Przebudowany został poza tym  most nad Papowską Strugą, który zamieniono na przepust. Konieczne były w tym miejscu dodatkowe roboty związane z usunięciem pali, na których opierała się stara konstrukcja. Rozszerzony został też zakres prac przy rondzie w Łubiance. Po rozbiórce konstrukcji jezdni konieczna była rozbiórka fundamentów dawnego budynku i wymiana gruntu.  Naprzeciwko centrum kultury powstał  parkingu dla 56 samochodów wyposażony w wjazdy od strony drogi nr 553 i 546. Przewidziano też wydzielone zatoki postojowe w rejonie ul. Samorządowej. Wzdłuż przebudowywanej drogi zbudowana została kanalizacja deszczowa.

Uroczyste otwarcie przebudowanej trasy z udziałem przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego i gminy Łubianka  odbyło się 28 maja. Inwestycja była finansowana ze środków województwa i gminy.

To warto wiedzieć:

  • 2,2 km to długość zmodernizowanej drogi nr 546 z Łubianki do Bierzgłowa
  • 13 mln zł to koszt brutto prac  budowlanych
  • 56  miejsc zbudowaliśmy na nowym parkingu w sąsiedztwie ronda w Łubiance